Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
A cikk idézte Srdjan Cvijicset, a Belgrádi Biztonságpolitikai Központ szakértőjét, aki tanulmányt jelentetett meg Orbán „balkáni pávatáncáról”.
A Le Monde online felületén a lap regionális tudósítója közölt cikket Orbán Viktor „párhuzamos diplomáciájáról”. A cikk beszámolt Milorad Dodik (a Boszniai Szerb Köztársaság nacionalista elnöke) hétfői sajtótájékoztatójáról, melyen bejelentette, hogy budapesti látogatása során Orbán Viktor 118 millió eurós támogatást ígért egy szélerőműpark létrehozására. Dodik úgy fogalmazott:
a magyar pénzzel sikerül leváltani a németeket, akik „durvák és inkorrektek” voltak.
A boszniai szerb entitás elnöke az után vádolta meg Berlint, hogy Németország felfüggesztette a köztársaság támogatását az egyre szaporodó szerb szeparatista túlkapások miatt. „Orbán és Dodik barátsága” 2019-ben kezdődött, írják, és azóta a magyar kormányfő folyamatosan támogatásáról biztosítja az általa a „balkáni stabilitás kulcsának” nevezett szerb vezetőt.
A cikk idézte Srdjan Cvijicset, a Belgrádi Biztonságpolitikai Központ szakértőjét, aki
tanulmányt jelentetett meg Orbán „balkáni pávatáncáról”.
A tanulmány hangsúlyozta, hogy a magyar álláspont sok tekintetben eltér az Unió Balkánra vonatkozó álláspontjától, illetve, hogy
egyre nőnek a magyar gazdasági érdekek a balkáni régióban.
Magyarország elkötelezett támogatója a balkáni országok uniós csatlakozásának, de sokak szerint Orbán elsősorban szövetségeseket akar szerezni az Európai Tanácson belül.
„A Lengyelországgal való kapcsolatok kihűlését követően Orbán délkeletre fordult” ‒ mondta Cvijics. A cikk emellett beszámolt arról, hogy egyre több közös energetikai projektről tesz bejelentést Alekszandar Vucsics (szerb elnök) és Orbán Viktor. Míg az Unió nagy része ki akar szabadulni Moszkva energetikai szorításából, addig
Szerbia és Magyarország folyamatosan „az orosz földgázra és kőolajra irányuló” projekteket jelent be.
A cikk kitért az Észak-Macedóniához és Szlovéniához fűződő magyar kapcsolatokra is, felelevenítve a Nikola Gruevszkinek juttatott menedékjogot, és kiemelve, hogy a magyar kormány elsősorban „dezinformációs oldalak finanszírozásával” próbálja előnyben részesíteni a hozzá közel álló balkáni politikusokat, de „nem jár olyan sikerrel, mint belföldön.”
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
Nyitókép: Orbán Viktor hivatalos Facebook-oldala